П`ятниця, 19.04.2024, 17:24
УВАГА!
УВАГА!
Повідомлення
ЕЛЕКТРОННА ЧЕРГА
е-послуга
Емоційна підтримка
Головне меню
Пошук по сайту
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 Відділ з питань праці

Додержання державних гарантій в СФЕРІ оплати праці.

Мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може здійснюватися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт).

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 14.12.2010 № 697 укладена Регіональна угода між Донецькою облдержадміністрацією, профспілковими об'єднаннями Донецької області та Донецькою обласною організацією роботодавців на 2011-2012 роки, дія якої подовжена на 2015 рік.

Основною метою цієї Угоди є підвищення якості життя, гарантій зайнятості населення, динамічне зростання заробітної плати, забезпечення безпечних умов праці на підставі модернізації до світового рівня економіки та забезпечення подальшого її сталого функціонування. Ця угода враховує норми і положення Генеральної угоди як мінімальні і включає положення, що перевищують ці норми з урахуванням особливостей регіону, необхідності міжгалузевої координації основних соціальних гарантій.

Діючим законодавством України у 2015 році встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень, з 1 грудня - 1378 гривень, у погодинному розмірі: з     1 січня - 7,29 гривні, з 1 грудня - 8,25 гривні.

З метою підвищення рівня життя та заробітної плати, зниження рівня бідності мінімальними гарантіями є:

– тарифна ставка робочого першого розряду в розмірі не нижче 120% мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством України, з урахуванням регіонального коефіцієнту 1,15, якій враховує перевищення прожиткового мінімуму в Донецькій області над встановленим законодавством (крім бюджетної сфери);

– місячна тарифна ставка (оклад) некваліфікованих працівників, що не може бути нижче за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством України, з урахуванням регіонального коефіцієнту 1,15, якій враховує перевищення прожиткового мінімуму в Донецькій області над встановленим законодавством (крім бюджетної сфери).

Встановити розмір посадового окладу техніка (без категорії) не нижче рівня місячної ставки кваліфікованого робочого третього розряду.

Відкоригувати діючі тарифні ставки і посадові оклади штатних працівників підприємств не нижче ніж на коефіцієнт зростання прожиткового мінімуму (на працездатну особу) з дати введення чергових його розмірів, що приймаються законодавством України.

Забезпечити для керівників, професіоналів, фахівців встановлення розмірів посадових окладів відповідно до міжпосадових співвідношень.

Забезпечити виплату заробітної плати не нижче граничного розміру доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги.

Спеціалістами управління соціального захисту населення проводиться роз'яснювальна робота з керівниками підприємств та суб'єктами підприємницької діяльності щодо необхідності підвищення рівня заробітної плати до розміру середньомісячної заробітної плати. У січні                 2015 року проведено 1 семінар-навчання з представниками 2-ох підприємств.

Всього по місту, за статистичними даними, рівень середньомісячної заробітної плати  1-го штатного працівника за січень-грудень 2014 року склав 2885 грн.

Велике занепокоєння викликає таке явище як «нелегальна» заробітна плата, тобто найманий працівник працює без належного оформлення трудового договору. Робиться це начебто в інтересах найманого працівника. Здається, всі задоволені, ні працівник, ні роботодавець повністю не платять податки, не вносять соціальні платежі. Але, не відраховуючи зі свого доходу частину коштів до Пенсійного фонду, фондів соціального страхування, працівник не є їхнім вкладником з усіма наслідками, що з цього випливають:

- при досягненні пенсійного віку з'ясовується, що людина не заробила гідної пенсії;

- якщо ж працівник захворів або став інвалідом на виробництві - він не може оформити регрес, не користується пільгами по лікарняному;

- не має оплачуваної відпустки;

- навчання - за власний рахунок;

- декретні виплати у застрахованої людини більші ніж у незастрахованої в системі загальнообов'язкового державного страхування.

Шановні наймані працівники, вступаючи в трудові відносини з роботодавцями, вимагайте дотримання встановлених законами норм і правил, не погоджуйтесь на «заробітну плату в конвертах», що здатна нанести вам удар у складній життєвій ситуації, подбайте про себе.

За недотримання державних соціальних гарантій щодо оплати праці винні суб'єкти господарювання різних форм власності можуть бути притягнені до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності.

Своєчасна виплата заробітної плати.

            Згідно КЗпП України ст.115 та змін до нього заробітна плата працівникам виплачується регулярно не менш 2-х разів на місяць через проміжок часу, який не перевищує 16 календарних днів та не пізніше 7 –ми днів після закінчення періоду, за який провадиться її виплата.

            Якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101%, провадиться індексація грошових доходів населення в т.ч. і заробітної плати. Порядок проведення індексації затверджений поставою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (із змінами).

            У зв’язку з порушенням термінів виплати грошових доходів громадян на один і більше місяців провадиться їх компенсація згідно Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу» постанова Кабінету Міністрів України від 19.10.2000р. №2050. Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 № 1427. Дія порядку поширюється у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів.

            За порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі передбачається накладення штрафу  на посадових осіб у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.).

            За безпідставну невиплату заробітної плати працівникам понад 1 місяць передбачено кримінальну відповідальність у вигляді штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до 2 років, або позбавлення волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років. (ст.175 ККУ).

З вище означених питань пропонуємо Вам звертатися до:

- державного інспектора праці (міськвиконком, 4 поверх) або до Територіальної державної інспекції з питань праці в Донецькій області;

- управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради або на  телефонну «гарячу лінію» за номером 6-23-29;

- міжрайонної прокуратури;

- Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області.

Про стан заборгованості із заробітної плати

на підприємствах, установах та організаціях м.Костянтинівка

Станом на 01.03.2015р., за оперативними даними, по м.Костянтинівка заборгованість із виплати заробітної плати становить 4441,2 тис.грн. Заборгованість економічно активних підприємств складає 2736,0 тис.грн. (ДКНВП «Кварсит», Костянтинівське ВУВКГ,  ВО «Костянтинівкатепломережа», ДП «Костянтинівський хімічний завод»).

            Згідно розпорядження міського голови №268-р від 10.09.2012 в місті продовжує роботу комісія з питань погашення  заборгованості по заробітній платі, забезпечення податкових та інших бюджетних надходжень, страхових внесків в Пенсійний фонд та попередження неплатоспроможності. У січні-лютому 2015 року проведено 3 засідання комісії, на яких неодноразово заслуховувались звіти 4 керівників підприємств-боржників із заробітної плати. Також розглядалось питання: виконання Основних заходів щодо погашення заборгованості по заробітній платі по м. Костянтинівка за 2014 рік.

 

Про надання допомоги щодо отримання довідок про заробітну плату

для призначення (перерахунку) пенсій у разі втрати документів

Останнім часом збільшилась кількість звернень громадян щодо отримання довідок про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсій у разі втрати документів про нарахування заробітної плати та її виплату.

            Розгляд таких звернень проводиться у разі врахування вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006р. №919 «Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій у разі втрати документів про її нарахування та виплату», яка застосовується у випадках втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами та організаціями заробітної плати(доходу), що мали місце до набрання чинності цією постановою (до 14.07.2006).

            Згідно із п.2 вказаного Порядку, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій за період страхового стажу застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу починаючи з 01.01.1998р. визначається за даними Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов’язкових платежів.

            Згідно з підпунктом 2 пункту 3 зазначеного Порядку, у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається виходячи з тарифної ставки (посадового            окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою) у відповідної галузі, за календарний рік, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсія, або виходячи з мінімально гарантованої зазначеної тарифної ставки (посадового окладу), передбаченої галузевою угодою.

            Таким чином, у разі звернення до міського управління соціального захисту населення з цього питання, заявник разом із заявою повинен надати документи, які підтверджують факт ліквідації підприємства та відсутності необхідних відомостей у архівній установі, а саме: довідки Державного реєстратора про ліквідацію підприємства та районного (міського) або обласного архіву щодо відсутності документів про нарахування та виплату заробітної плати.

Про альтернативну (невійськову) службу

Згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» від 18.05.2004р. №1720-ІV громадяни України, виконання військового обов’язку яких суперечить їхнім релігійним переконанням, які належать до діючих релігійних організацій (згідно з законодавством України), мають право на альтернативну (невійськову) службу.

            Для проходження такої служби віруючим громадянам міста необхідно надати наступний перелік документів:

  1. Заява (у довільній формі), яка подається не пізніше 2-х місяців до початку призовної комісії.

  2. Документи, які підтверджують істинність релігійних переконань (довідка із церкви).

  3. Оригінал та ксерокопія документу про освіту.

  4. Довідка про сім’ю призовника (для військкомату).

  5. Довідка з місця роботи або навчання.

  6. Оригінал та ксерокопія паспорту ( 1,2 арк., прописка).

Пакет документів надається до міської комісії з питань альтернативної служби, головою якої є керуючий справами міськвиконкому.

            Перелік видів діяльності, якими можуть займатися громадяни, що проходять альтернативну (невійськову) службу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.2004р. №1795.

Термін проходження альтернативної (невійськової) служби становить 18 місяців, а для осіб з вищою освітою – 13,5 місяців.

Колективні договори.

На всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи повинні укладатися колективні договори.

Згідно зі ст.3 Закону України «Про колективні договори і угоди» колективний договір укладається між власником або уповноваженою ним особою, з однієї сторони та профспілковою організацією з другої сторони.

В колективних договорах передбачені регулювання виробничих, трудових, соціально - економічних відносин, забезпечення оплати праці, встановлення гарантій, компенсацій та пільг визначених чинним законодавством, умов і охорони праці, забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування та оздоровлення працівників.

Згідно Закону України «Про колективні договори і угоди» і Постанови КМУ№ 115 від 13.02.2013р., колективний договір в обов’язковому порядку проходить повідомну реєстрацію. Таку реєстрацію проводить управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради.

Для  проведення  повідомної  реєстрації  необхідно  надати  наступні  документи:

- супроводжувальний лист на ім’я начальника управління соціального захисту населення про проведення повідомної реєстрації колективного договору;

- три примірника колективного договору з доповненнями, підписаними договірними сторонами;

- виписку з протоколу загальних зборів трудового колективу про складання колективного договору.

Реєстрація проводиться в двотижневий строк з дня отримання колективного  договору.

Копії колективного договору надаються до структурних підрозділів підприємства, з текстом колективного договору ознайомлюють всіх працівників під розпис.

Станом на 01.03.2015 у місті діє 363 колективних договори, кількість працівників, охоплених дією цих договорів – 13757 чоловік, в тому числі 5229 чоловік - це працівники підприємств промисловості  і 8528 чоловік - підприємств малого та середнього бізнесу.

За видами економічної діяльності колективними договорами охоплено: охорона здоров'я, освіта, будівництво - 100%, промисловість – 98,2%, транспорт – 95,7%, оптова та роздрібна торгівля – 93,4%, інші підприємства – 98,2%.

            У січні-лютому 2015 року вперше зареєстровані колективні договори підприємств:            ПП «Спецпромбуд-14», ФССНВВ м.Авдіівка.

            Зареєстровані переузгоджені колективні договори наступних підприємств:

1. КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Костянтинівської міської ради                                      

2. ДНЗ «Костянтинівське вище професійне училище»

3. КУ «Будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів

4. Костянтинівська стоматполікліника

5. ЗОШ № І-ІІІ ступенів ДНЗ №17

6. КУ «ЛПУ Міська лікарня №5»

            Проведена реєстрація змін та доповнень до колективних договорів:

1. КЗ «Міський соціальний гуртожиток»                         

2. КЛПУ «Міський наркодиспансер».

            За пролонгацією дії колективного договору підприємства міста не звертались.

            Консультації та методичну допомогу з вище означеного питання представники трудових колективів можуть отримати в управлінні соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за адресою: вул. Громова, 14, т.6-23-43 (при собі мати електронний носій).

Праця та зайнятість населення

Право громадянина на працю, тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи - гарантується державою.

Держава створює умови для ефективної зайнятості населення, сприяє працевлаштуванню, підготовці і підвищенню трудової кваліфікації, а при необхідності забезпечує перепідготовку осіб, вивільнюваних у результаті переходу на ринкову економіку.

Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, установі, організації або з фізичною особою.

Працівники мають право на відпочинок відповідно до законів про обмеження робочого дня, тижня і про щорічні оплачувані відпустки, право на здорові і безпечні умови праці, на об'єднання в професійні спілки та на вирішення колективних трудових конфліктів (спорів) у встановленому законом порядку, а також у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності, на матеріальну допомогу в разі безробіття, на право звернення до суду для вирішення трудових спорів незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади, крім випадків, передбачених законодавством.

У разі виникнення питань з оплати праці і своєчасності її виплати, соціально-трудових відносин та зайнятості населення, колективно-договірного регулювання, соціального захисту працюючих, зайнятих на роботах з несприятливими умовами праці працівник може звернутись до управління  соціального захисту населення за адресою:  вул. Громова,14.

 Права на охорону праці під час укладання трудового договору

Під час укладання трудового договору роботодавець повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров'я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.

Працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров'я. До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи.

Усі працівники згідно із законом підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

 Права працівників на охорону праці під час роботи

Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або для людей, які його оточують, або для виробничого середовища чи довкілля. Він зобов'язаний негайно повідомити про це безпосереднього керівника або роботодавця. Факт наявності такої ситуації за необхідності підтверджується спеціалістами з охорони праці підприємства за участю представника профспілки, членом якої він є, або уповноваженої працівниками особи з питань охорони праці (якщо професійна спілка на підприємстві не створювалася), а також страхового експерта з охорони праці.

Працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавства про охорону праці, не додержується умов колективного договору з цих питань. У цьому разі працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного заробітку.

Працівника, який за станом здоров'я відповідно до медичного висновку потребує надання легшої роботи, роботодавець повинен перевести за згодою працівника на таку роботу на термін, зазначений у медичному висновку, і у разі потреби встановити скорочений робочий день та організувати проведення навчання працівника з набуття іншої професії відповідно до законодавства.

На час зупинення експлуатації підприємства, цеху, дільниці, окремого виробництва або устаткування органом державного нагляду за охороною праці чи службою охорони праці за працівником зберігаються місце роботи, а також середній заробіток. (відповідно до ст.113 КЗпП України).

Право працівників на пільги і компенсації

за важкі та шкідливі умови праці

Працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.

У разі роз'їзного характеру роботи працівникові виплачується грошова компенсація на придбання лікувально-профілактичного харчування, молока або рівноцінних йому харчових продуктів на умовах, передбачених колективним договором.

Роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором (угодою, трудовим договором) працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством.

Протягом дії укладеного з працівником трудового договору роботодавець повинен, не пізніш як за 2 місяці, письмово інформувати працівника про зміни виробничих умов та розмірів пільг і компенсацій, з урахуванням тих, що надаються йому додатково.

 Охорона праці інвалідів

Підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці із урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.

У випадках, передбачених законодавством, роботодавець зобов'язаний організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій.

Залучення інвалідів до надурочних робіт і робіт у нічний час можливе лише за їх згодою та за умови, що це не суперечить рекомендаціям медико-соціальної експертної комісії.

Додатково повідомляємо: у відділі з питань праці управління соціального захисту населення працюють слідуючи спеціалісти:

- начальник відділу з питань праці Хохоляк Ольга Володимирівна;

- головний спеціаліст відділу з питань додержання законодавства з питань оплати, нормування та продуктивності праці Єрмакова Олена Леонідівна;

- головний спеціаліст відділу з питань соціального діалогу Сажнева Вікторія Сергіївна;

- з питань трудових ресурсів, альтернативної служби головний спеціаліст відділу Воробйова Олена Миколаївна.

Наша адреса: 85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14

Приймальня: (06272) 6-23-30. Факс: (06272) 6-23-30. «Гаряча лінія»: 6-12-59, 6-23-29. Телефон «Довіри»: 2-84-76.

Порядок роботи: з 8-00 до 17-00. Перерва з 12-00 до 12-48. Вихідні дні: субота, неділя. Громадська приймальня працює без перерви.

Проїзд автобусами: «Б», №1, №2, №9, «5-А», №51, «Дачи-Строитель» до зупинки «Нулевой». 

Copyright MyCorp © 2024. Сайт управляється системою uCoz