П`ятниця, 26.04.2024, 13:50
УВАГА!
УВАГА!
Повідомлення
ЕЛЕКТРОННА ЧЕРГА
е-послуга
Емоційна підтримка
Головне меню
Пошук по сайту
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 ДОДЕРЖАННЯ ДЕРЖАВНИХ ГАРАНТІЙ В СФЕРІ ОПЛАТИ ПРАЦІ.

Додержання державних гарантій в СФЕРІ оплати праці.

 

Мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може здійснюватися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт).

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою для виконання на усій території України для всіх роботодавців (підприємств усіх форм власності та господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують найману працю), за будь якою системою оплати праці.

Розмір мінімальної заробітної плати переглядається щорічно та встановлюється Верховною радою України.

Діючим законодавством України у 2021 році встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня – 6000 грн., з 1 грудня – 6500 грн., у погодинному розмірі:  з 1 січня - 36,11 гривні, з 1 грудня - 39, 12 гривні.

З метою координації зусиль, спрямованих на вирішення актуальних питань життєдіяльності, підвищення якості життя, гарантій занятості населення, динамічного зростання заробітної плати, забезпечення безпечних умов праці та узгодження інтересів трудящих, власників й уповноважених ними органів при регулюванні виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, досягнення стабільності та злагоди в суспільстві укладена Територіальна угода між Донецькою обласною державною адміністрацією, Спільним представницьким органом репрезентативних професійних спілок Донецької області та Об’єднанням організацій роботодавців Донецької області на 2019-2021 роки.  Угода діє до укладання нової або її перегляду, регулює трудові, економічні та соціальні відносини.

З метою підвищення рівня життя та заробітної плати, зниження рівня бідності мінімальними гарантіями є:

  • на підприємствах, в організаціях не бюджетної сфери незалежно від форми власності тарифна ставка робітника 1 розряду встановлюється відповідною галузевою (міжгалузевою), територіальною угодою та на їх основі колективним договором;
  • розмір заробітної плати некваліфікованого працівника не бюджетної сфери за повністю виконану щомісячну (годинну) норму праці не може бути нижче за розмір мінімальної заробітної плати»;
  • розмір заробітної плати кваліфікованого працівника не бюджетної сфери за повністю виконану норму робочого часу у нормальних умовах праці для непромислового персоналу повинен бути не менше 1,15 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, для промислового персоналу – не менше 1,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
  • для підприємств галузей, в яких не укладено галузеві угоди або положення укладених угод (згідно з реєстром, розміщеним на сайті Мінсоцполітики) не регулюють розмір тарифної ставки робітника 1 розряду, її розмір встановлюється на рівні, що не менше як на 10% вище вставленого на законодавчому рівні розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

    Крім того, при нарахуванні заробітної плати працівникам підприємств, установ, організацій слід враховувати регіональний коефіцієнт не менше 1,15 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

    Згідно з Територіальною угодою між Донецькою ОДА, Спільним представницьким органом репрезентативних профспілок Донецької області та Об’єднанням організацій роботодавців Донецької області на 2019—2021 роки сторонам галузевих (міжгалузевих), територіальних угод і колективних договорів під час їх укладання рекомендовано включати положення щодо мінімальних коефіцієнтів співвідношення місячних посадових окладів окремих працівників загальних професій підприємств виробничої сфери (додаток №1 до Територіальної угоди) та мінімальних коефіцієнтів міжпосадових окладів керівників, професіоналів і фахівців підприємств виробничої сфери (додаток №2 Територіальної угоди).

Забезпечити виплату заробітної плати не нижче граничного розміру доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги.

            Спеціалістами управління соціального захисту населення проводиться роз'яснювальна робота з керівниками підприємств та суб'єктами підприємницької діяльності щодо обов’язковості укладання та виконання колективних договорів, дотримання норм та гарантій, передбачених Генеральною, Територіальною, галузевими угодами, вирішенню через механізм колективно-договірного регулювання проблем оплати праці, детінізації заробітної плати та своєчасної її виплати, забезпечення гарантій соціального захисту працюючих. З початку 2021 року проведена роз’яснювальна робота з представниками 37-ми підприємств.

Середньомісячна заробітна плата 1-го штатного працівника за статистичними даними у 4 кварталі  2020 року становила 10291 грн.

Велике занепокоєння викликає таке явище як «нелегальна» заробітна плата, тобто найманий працівник працює без належного оформлення трудового договору. Робиться це начебто в інтересах найманого працівника. Здається, всі задоволені, ні працівник, ні роботодавець повністю не платять податки, не вносять соціальні платежі. Але, не відраховуючи зі свого доходу частину   коштів до Пенсійного фонду, фондів соціального страхування, працівник не є їхнім вкладником з усіма наслідками, що з цього випливають:

- при досягненні пенсійного віку з'ясовується, що людина не заробила гідної пенсії;

- якщо ж працівник захворів або став інвалідом на виробництві - він не може оформити регрес, не користується пільгами по лікарняному;

- не має оплачуваної відпустки;

- навчання - за власний рахунок;

- декретні виплати у застрахованої людини більші ніж у незастрахованої в системі загальнообов'язкового державного страхування.

Шановні наймані працівники, вступаючи в трудові відносини з роботодавцями, вимагайте дотримання встановлених законами норм і правил, не погоджуйтесь на «заробітну плату в конвертах», що здатна нанести вам удар у складній життєвій ситуації, подбайте про себе.

За недотримання державних соціальних гарантій щодо оплати праці винні суб'єкти господарювання різних форм власності можуть бути притягнені до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності.

 

Своєчасна виплата заробітної плати.

 

            Згідно КЗпП України ст.115 та змін до нього заробітна плата працівникам виплачується регулярно не менш 2-х разів на місяць через проміжок часу, який не перевищує 16 календарних днів та не пізніше 7 –ми днів після закінчення періоду, за який провадиться її виплата.

            Якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%, провадиться індексація грошових доходів населення в т.ч. і заробітної плати. Порядок проведення індексації затверджений поставою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (із змінами).  Індексації підлягають грошові доходи громадян, отримані в гривнях  на території України, які не мають разового характеру.

            У зв’язку з порушенням термінів виплати грошових доходів громадян на один і більше місяців провадиться їх компенсація згідно Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу» постанова Кабінету Міністрів України від 19.10.2000р. №2050. Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 № 1427. Дія порядку поширюється у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів.

            За порушення встановлених термінів виплати заробітної плати більш ніж один місяць, виплату її не в повному обсязі передбачається накладення штрафу на посадових осіб у розмірі 3-х мінімальних заробітних плат (18000  грн. з 01.01.2021 ).

З вище зазначених питань маєте право звертатися до:

- головного спеціаліста служби з питань праці;

- управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за номером 099 280 36 07;

- місцевої прокуратури;

- Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області.

 

Про стан заборгованості із заробітної плати

на підприємствах, установах та організаціях Костянтинівської громади.

 

За оперативними даними станом на 01.05.2021 року заборгованість із виплати заробітної плати по Костянтинівській територіальній громаді мають наступні підприємства: Костянтинівське державне науково-виробниче підприємство «Кварсит» - 28789,0 тис.грн., ДП «НДІ медико-екологічних проблем Донбасу та вугільної промисловості МОЗ України» - 151,3 тис.грн., ПАТ «Костянтинівське АТП 11409» -                273,2 тис.грн.

Згідно розпорядження міського голови № 153-р від 18.04.2018 (із змінами) продовжує роботу тимчасова міська комісія з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Станом на 01.05.2021 року проведено 3 засідання комісії, на яких розглянуто інформацію 47-ми боржників, в тому числі 38–м фізичних осіб підприємців-боржників з ЄСВ.

            Також проведено 3 засідання міжвідомчої робочої групи з питань забезпечення  реалізації  рішень, спрямованих  на  підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати, на яких заслухано 52 представників малого та середнього бізнесу з питання підвищення рівня заробітної плати та законодавчого оформлення працівників.

 

 

 

 

Про альтернативну (невійськову) службу.

 

Згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» від 18.05.2004р. №1720-ІV громадяни України, виконання військового обов’язку яких суперечить їхнім релігійним переконанням, які належать до діючих релігійних організацій (згідно з законодавством України), мають право на альтернативну (невійськову) службу.

            Для проходження такої служби віруючим громадянам Костянтинівської громади необхідно надати наступний перелік документів:

  1. Заява (у довільній формі), яка подається не пізніше 2-х місяців до початку призовної комісії.
  2. Документи, які підтверджують істинність релігійних переконань (довідка із церкви).
  3. Оригінал та ксерокопія документу про освіту.
  4. Довідка про сім’ю призовника (для військкомату).
  5. Довідка з місця роботи або навчання.
  6. Оригінал та ксерокопія паспорту ( 1, 2 арк., прописка).

Пакет документів надається до міської комісії з питань альтернативної служби.

            Перелік видів діяльності, якими можуть займатися громадяни, що проходять альтернативну (невійськову) службу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.2004р. №1795.

Термін проходження альтернативної (невійськової) служби становить 27 місяців, а для осіб з вищою освітою – 18 місяців.

На сьогодні в Костянтинівській громаді проходить альтернативну (невійськову) службу  1 особа на МКП «Комунтранс».

 

Колективні договори.

 

На всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи повинні укладатися колективні договори.

Згідно зі ст.3 Закону України «Про колективні договори і угоди» колективний договір укладається між власником або уповноваженою ним особою, з однієї сторони та профспілковою організацією з другої сторони.

В колективних договорах передбачені регулювання виробничих, трудових, соціально - економічних відносин, забезпечення оплати праці, встановлення гарантій, компенсацій та пільг визначених чинним законодавством, умов і охорони праці, забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування та оздоровлення працівників.

Згідно з Законом України від 01.07.1993 року «Про колективні договори і угоди» і Постанови КМУ від 21.08.2019 року №768 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2013 року №115», якою затверджено Порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів, управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради проводить повідомну реєстрацію колективних договорів, змін та доповнень до них.

Повідомна реєстрація проводиться з метою оприлюднення інформації про укладання угод (договорів), внесених до них змін, доповнень.

У звязку з цим  управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради інформує наступне.

            Сторони угоди (договору) подають реєструючому органу на повідомну реєстрацію примірник угоди (договору) разом із додатками та супровідним листом у вигляді оригіналу паперового документа з прошитими і пронумерованими сторінками або у вигляді оригіналу електронного документа з пов’язаними з ним кваліфікованими електронними підписами, або у вигляді електронної копії оригіналу паперового документа (фотокопії), засвідченої кваліфікованою електронною печаткою.

            Реєструючий орган оприлюднює на власному офіційному веб-сайті та щомісяця оновлює реєстр галузевих (міжгалузевих), територіальних угод, колективних договорів, змін і доповнень до них, їх текст, рекомендації щодо приведення угоди (договору) у відповідність з вимогами законодавства (у разі їх наявності).

            Текст договору, змін і доповнень до нього оприлюднюється, за винятком інформації, доступ до якої обмежено сторонами відповідно до закону або за їх рішенням.

            Копіювання та опублікування тексту угоди (договору), змін і доповнень до неї (нього) здійснюються разом з інформацією про повідомну реєстрацію, а також рекомендаціями реєструючого органу щодо приведення угоди (договору) у відповідність з вимогами законодавства (у разі наявності).

            Примірник угоди (договору), поданий на повідомну реєстрацію в паперовій або електронній формі, зберігається в реєструючому органі до заміни новою угодою (договором).

            З початку 2021 року здійснена повідомна реєстрація 37-ми колективних договорів, змін та доповнень до них, а саме: управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, комунальний заклад «Центр обліку бездомних осіб та будинок нічного перебування» Костянтинівської міської ради, ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Свинець», Костянтинівський заклад дошкільної освіти №8 «Півник», міське фінансове управління, Костянтинівський об’єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Комунальний заклад культури «Культурно-інформаційний центр» Костянтинівської міської ради, управління Державної казначейської служби України у м.Костянтинівці Донецької області, ТОВ ЮФ «Гарант», ТОВ «Донімпекс», ТОВ «Промснаб», ПП «Укртрейд», ПП «ЄСВ», ПП НВЦ «Вектор», Управління комунального господарства, КПТ «Меркурій», Апарат управління, централізованої бухгалтерії та інших працівників управління культури, молоді та спорту Костянтинівської міської ради, ТОВ «Комінвест-Агро», ГУ ДСНС України у Донецькій області 16 державний пожежно-рятувальний загін, КЗ «Донецький палац молоді «Юність», Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) міста Костянтинівки Донецької області, комунальне некомерційне підприємство «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Костянтинівської міської ради», початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Костянтинівська школа мистецтв», Комунальне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Костянтинівської міської ради», Комунальне некомерційне підприємство «Інфекційна лікарня м.Костянтинівка», Міська пожежна команда в м.Костянтинівка, Товариство з обмеженою відповідальністю «Феросталь», КУ «Костянтинівський будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів», ТОВ «ТД «Лідер», ПП «Спецпромбуд-14»,                МКЗК «Палац культури та дозвілля».

 

            Розяснення щодо укладання колективних договорів можна отримати в управлінні соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за адресою: м.Костянтинівка, вул. Громова, 14, телефон: 099 280 36 07.

 

До уваги керівників підприємств, установ та організацій

Костянтинівської громади!

 

Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради звертає увагу керівників та голів профспілкових комітетів підприємств, установ та організацій громади, що діє Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)»  від 30.03.2020 № 540-ІX. У Кодексі законів про працю України ст. 21, 24, 60, 113 відбулися зміни.

При складанні колективних договорів, змін та доповнень до них рекомендуємо звернути увагу на зміни в діючому законодавстві.

 

Праця та зайнятість населення

 

Право громадянина на працю, тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи - гарантується державою.

Держава створює умови для ефективної зайнятості населення, сприяє працевлаштуванню, підготовці і підвищенню трудової кваліфікації, а при необхідності забезпечує перепідготовку осіб, вивільнюваних у результаті переходу на ринкову економіку.

Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, установі, організації або з фізичною особою.

Працівники мають право на відпочинок відповідно до законів про обмеження робочого дня, тижня і про щорічні оплачувані відпустки, право на здорові і безпечні умови праці, на об'єднання в професійні спілки та на вирішення колективних трудових конфліктів (спорів) у встановленому законом порядку, а також у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності, на матеріальну допомогу в разі безробіття, на право звернення до суду для вирішення трудових спорів незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади, крім випадків, передбачених законодавством.

У разі виникнення питань з оплати праці і своєчасності її виплати, соціально-трудових відносин, колективно-договірного регулювання працівник може звернутись до управління  соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за адресою: м. Костянтинівка, вул. Громова, 14, телефон: 099 280 36 07.

Наша адреса: 85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14

Приймальня: (06272) 6-23-30. Факс: (06272) 6-23-30. «Гаряча лінія»: 6-12-59, 6-23-29. Телефон «Довіри»: 2-84-76.

Порядок роботи: з 8-00 до 17-00. Перерва з 12-00 до 12-48. Вихідні дні: субота, неділя. Громадська приймальня працює без перерви.

Проїзд автобусами: «Б», №1, №2, №9, «5-А», №51, «Дачи-Строитель» до зупинки «Нулевой». 

Copyright MyCorp © 2024. Сайт управляється системою uCoz