Заробітна плата, як соціально-економічна категорія, є основним джерелом грошових доходів громадян. Саме тому, її величина і своєчасність отримання значною мірою характеризують рівень соціально – економічного розвитку м.Костянтинівки.
Несвоєчасна виплата заробітної плати порушує права працівників на достатній життєвий рівень і залишається однією з найгостріших соціальних проблем сьогодення.
Так, загальна сума заборгованості із заробітної плати по м.Костянтинівка, згідно статистичних даних станом на 01.04.2020 складає 27482,6 тис.грн., що у порівнянні з попереднім місяцем на 491,5 тис.грн., або на 1,8% більше, та на 2514 тис.грн. або на 9,1% більше у порівнянні з початком 2020 року.
Заборгованість із виплати заробітної плати мала місце на 4 підприємствах міста.
Відповідно до оперативних даних, станом на 01.04.2020, починаючи з початку 2020 року і до цього часу, підприємствами-боржниками міста виплачено 168,4 тис.грн. заборгованої заробітної плати.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» починаючи з 12 березня 2020 року на всій території України запроваджений карантин.
В свою чергу, з метою підтримки суб’єктів господарювання під час карантину, Верховною Радою України прийнято низку законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій, якими, зокрема, введено форму організації праці, як дистанційна (надомна) робота; введений мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності; звільнено платників плати за землю від нарахування та сплати плати за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, у власності або користуванні тощо.
Слід зазначити, що при укладанні трудового договору між працівником та роботодавцем визначаються певні умови, такі ж містяться і в законодавстві про працю. Вони є обов’язкові як для працівника так і для роботодавця, тому останні не можуть їх погіршувати під приводом карантину.
Також слід зазначити, що частиною 5 статті 97 КЗпП України передбачено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов’язань щодо оплати праці.
Отже, запровадження карантину на всій території України не є підставою щодо несвоєчасної виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ та організацій, та не звільняє роботодавців від відповідальності за порушення законодавства про працю.
Відповідно до ст. ст. 21, 115 Кодексу Законів України про працю (далі-КЗпП України), заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Додатково повідомляємо, що за безпідставну невиплату заробітної плати, більше ніж за один місяць, яка вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, передбачена кримінальна відповідальність відповідно до статті 175 Кримінального Кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради звертає увагу суб'єктів господарювання на дотриманні норм чинного трудового законодавства в частині, зокрема своєчасної виплати заробітної плати працівникам та недопущення виникнення заборгованості із виплати заробітної плати підприємствами в подальшому.